Üyelik Girişi
Hava Durumu
Takvim
Balcı Remzi Vurdum

 

Ön-Em Oto

Coğrafi Konum

  

COĞRAFİ KONUM

Köy, düz bir arazi üzerine kurulmuş olup, İl merkezine olan uzaklığı yaklaşık 15 km'dir (Ziraat Bankasından 15 km, Olin Yağ Sanayiinden 1 km'dir.) Edirne'nin güneydoğusunda yer alır. Köyün güneyinde "Karakasım ve Orhaniye", güneybatısında "Üyüklütatar", kuzeyinde"Sazlıdere", güneybatısında "Abalar" köyleri yer alır. Köyün Kuzey doğusundan (üst yönü) başlayan "Sazlıdere" deresi köy yerleşim sınırlarına bitişik bir şekilde köyün güneyinden (alt yönü) devam ederek Karakasım sınırları içinde devam eder. Derenin alt tarafında bir doğal göl , bir de baraj göleti bulunmaktadır. Sazlıdere deresi etrafındaki düz araziler sulaktır. Köy eğimli bir arazi üzerine kurulmuştur. Köye ait araziler Kuzeybatıdan (Karabayır mevkii) başlayıp, E-5 karayolunun sol tarafı ve köye doğru olan sağ tarafından devam ederek Karakasım köyüne doğru uzanır. Kuzeydğusndan (Kulebayırı mevkii) başlayarak, güneydoğusuna (Abalar Köyü Tatardere mevki) doğru arazi yayılım gösterir.   Sazlıdere deresi etrafındaki düz ve sulak arazide,  son yıllarda az da olsa çeltik ekimi yaygınlaşmıştır. Köyde tarım dışındaki arazide bitki örtüsü otluktur. Hayvancılık için 7 bin dönüm mera vardır. Ağaçlık alan yoktur. Köy Muhtarlığı tarafından meranın bir bölümü ağaçlandırılmıştır.

KOMŞU KÖYLER: Tayakadın Köyüne yakın olan ve ilişkide bulunulan komşu köyler şunlardır. Karakasım, Orhaniye, Üyüklütatar, Abalar, Sazlıdere. Bu köylerle aynı zamanda sınır komşuluğu vardır. Sınır komşusu olmayıp yakın olan köyler; Doyran, Elçili, Azatlı ve İskender köyleridir.

KÖYÜN AKARSULARI: Köyün alt tarafından Sazlıdere deresi geçmektedir. Sazlıdere Meriç nehrine dökülm ektedir. Fakat köy civarındaki fabrikalar atıklarını bu dereye bıraktıklarından sulama amaçlı kullanılamamaktadır. Köyümüzde yeraltı suları içme suyun yanında ulama amaçlı da kullanılmaktadır.

İKLİM : Köyde karasal iklim hakimdir. Karasal iklimin özelliği yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yağmurlar genellikle ilk ve sonbaharda yağar. iklim hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Bu iklim özelliği ile köyde tahıl ürünlerinden; buğday, arpa, fiğ ve ayçiçeği yetişir. Bahçe ürünlerinden; patates, pancar, soğan fasulye, patlıcan,lahana yetiştirir.

 

 

 

 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret451814
Saat
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735