Üyelik Girişi
Hava Durumu
Takvim
Balcı Remzi Vurdum

 

Ön-Em Oto

Ekonomik Durum

 

KÖYÜN EKONOMİK DURUMU

Köyün gelir kaynakları Tarım, Hayvancılık,Köyün Küçük Sanayisi ve Fabrikalardır.

TARIM: Köy halkının başlıca geçim kaynağı tarım’ dır. Köyde toplam 20 bin dönüm arazi bulunmaktadır. Arazinin bir kısmı sulaktır. Sulak olan arazide son yıllarda çeltik tarımı yapılmaktadır. Bunun yanında buğday, ayçiçeği, mısır, süpürge ekilmektedir. Az da olsa bahçe bitkileri olan kış sebzeleri olan ıspanak, marul, lahana, yaz sebzeleri olarak kavun, karpuz yetiştirilmektedir. Bahçecilik anlamında meyva bahçeciliği yapılmaya da başlanmıştır. Meyva olarak elma, armut, üzüm, kiraz yetiştirilmektedir. Köyde tarımda makineleşmeye büyük önem verilmektedir. Her türlü modern tarım aleti köylülerimizde mevcuttur.

HAYVANCILIK : Köyde büyükbaş ve küçkbaş havyacılığı yapılmaktadır. Bunun yanında her aile kendi ihtiyacı için kümes hayvanılığı yapmakta, tavuk, ördek, kaz, hindi beslemektedir. Hayvancılık köy halkına tarım yanında büyük ekonomik destek sağlamaktadır. Bazı aileler hayvancılığı büyük çapta yapmakta ve geçimini bu yolla sağlamaktadır.

KÜÇÜK SANAYİİ: Köyümüzde Köy Muhtarlığını yaptırmış olduğu 25 adet sanayi dükkanı bulunmaktadır. Sanayide bulunan dükkanlarda doğramacı, elektrikçi, tornacı, pullukçu, hurdacı gibi esnaf bulunmaktadır. Bunun yanında köyümüz kadınları küçük çapta el sanatları ile ( yün çorap, çetik, yün kazak ) vs. uğraşmaktadırlar. Fakat önemli ekonomik katkı sağlamamaktadır. Sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak için bu işlerle uğraşmaktadırlar. Yine de küçük el sanatlarının kaybolmaması için bunların kadınlar tarafından devam ettirilmesi önemlidir.

FABRİKALAR : Köyün çevresinde birçok fabrika bulunmaktadır. Bu da köylülerimize iş olanakları sağlanmasına yol açmaktadır. En yakın olanlar Omluksa, Öztürk Yem, Cantaş Hazır Beton ve Sezerler Yağ Fabrikası ve Tekstil fabrikasıdır. Buralarda köylüler yoğun olarak çalışmaktadır. Bunların yanında Edirne , Havsa çevresindeki fabrikalarda ve Çorlu’da çalışan köylülerimiz vardır. Köy civarında ve Edirne-Havsa yakınlarındaki fabrikalarda çalışan köylülerimiz genellikle köyde ikamet etmektedirler. Bu da köyümüzün nüfusunun diğer köyler gibi azalmasını ve köyden göçü engellemektedir. Fabrikalardan emekli olmuş birçok köylümüz bulunmaktadır. Fabrikalar köyün ekonomisine önemli oranda katkıda bulunmaktadır.

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret451814
Saat
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735